Ciekawostka modowa #Spódnica Mini
Rozpoczynamy nowy cykl wpisów. Raz w tygodniu przeczytacie o ciekawostce modowej. Na pierwszy ogień idzie minispódniczka.
Minispódniczka zrewolucjonizowała świat. To nie było tylko ubranie ale także rzecz społeczna kilku pokoleń. Spódniczka mini została wymyślona przez francuskiego projektanta André Courregesa, ale to Mary Quant rozsławiła ją na cały świat.
Mary Quant to brytyjski symbol mody lat 60. Nigdy nie uczyła się szycia i podobnie jak Coco Chanel zaczynała swoją przygodę z modą od kapeluszy. Swój pierwszy butik Bazaar otworzyła na King’s Road w wytwornej dzielnicy Chelsea w Londynie. Wkrótce stał się on miejscem niemal kultowym.
Nie bez znaczenia jest czas i miejsce w którym pojawiła się ta spódniczka. W 1962 roku Londyn był jednym z najważniejszych centrów kultury w Europie. To czasy The Rolling Stones i The Beatles. Mimo to krótka spódnica wywoła skandal. Narodziny tak odważnie eksponującej kobiece wdzięki części garderoby oznaczało koniec uległości, surowości oraz przestarzałego konserwatyzmu.
Nie od razu jednak nowa moda została zaakceptowana społecznie. Wzbudzała kontrowersje i zamieszanie. W połowie lat 60., królowa brytyjska Elżbieta zdecydowała się wydać dekret o długości spódnic, które mogły się kończyć nie dalej niż 7 cm ponad kolano. Mary Quant na początku była krytykowana za ubieranie kobiet w mini, jednak kilka lat później, w 1966 roku, otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za ubranie dla królowej. Oczywiście na wręczeniu orderu pojawiła się w minispódniczce 😉
Pomysł na stworzenie mini przez Quant powstał ze względów praktycznych. W długich, babcinych kieckach nie dało się biegać do pracy, czy chodzić na prywatki. Dlatego stwierdziła, że sama zaprojektuje strój funkcjonalny. Wizerunek stworzony przez projektantkę nazwano „Chelsea look„, a składały się na niego: minispódniczki, spódnice w geometryczne wzory, luźne żakiety i buty z winylu. Jednak nie tylko spódnica mini stanowiła o sukcesie projektantki. To Quant zawdzięczamy rozpowszechnienie rajstop. Po długich latach noszenia niewygodnych pończoch, kobiety pokochały rajstopy. Co więcej, ubrania Mary były stosunkowo tanie w porównaniu z odnoszącymi ówcześnie sukcesy Diorem czy Coco Chanel.
Świetny pomysł na taki modowy cykl! 🙂
Super 🙂 Cieszę się, że pomysł się spodobał 🙂
świetny post inny niż wszystkie super
Ale się cieszę, że się podoba 🙂
Te zdjęcia są przepiękne. Aż chciałoby się przenieść do takich czasów 😉
———-
———-
http://www.healthyisland.pl
Miałam identyczne odczucie 🙂 Pozdrawiam 🙂
Bardzo ciekawy wpis, obserwuję bloga!
Jest mi bardzo miło 🙂 Dziękuję za komentarz 🙂
To były piękne czasy, ach i te spódniczki. Super wpis, bardzo ciekawie opisany. Pozdrawiamy
Ach tak 🙂 Mam wrażenie, że idealnie bym się odnalazła w lata 60-tych 🙂
No, to stwórz sobie lata 60-te zanim osiągniesz lata 60-te w swojej metryce i -wkładaj mini!:)))
Moda i jej historia, z chęcią czytam i będę tu zaglądać 🙂
Bardzo jest mi miło 🙂 Zapraszam 🙂
Post wiele wnosi w literaturę przedmiotu, ale brakuje mi w nim puenty: foty autorki bloga w stylizacji nawiązujacej do tematu wpisu, czyli -krótko mówiąc- w mini:)
🙂 może następnym razem 😉
Ciekawa przewrotność losu, najpierw być potępionym, żeby później dostać order 🙂
bardzo podoba mi się pomył na taki cykl wpisów 🙂 nie miałam pojęcia, że mini spódniczka ma taką historię 🙂 w zasadzie nawet nie wiedziałam, komu zawdzięcza swoje istnienie 🙂
z chęcią przeczytam kolejne modowe ciekawostki 🙂
dodaję do obserwowanych, pozdrawiam 🙂
http://zyciejakpomarancze.blogspot.com/
Super, że się podoba 😀